twitter instagram linkedin

Na otočku do Maroka

V Marakéši se stmívá a autobus, na který už půl hodiny čekám, se konečně přiblíží k přeplněný zastávce. Pak začne rvačka. Do jediných otevřených dveří se cpou děti, dospělí i důchodci, a já se pomalu ztrácím v davu. Moje šance, že se ještě dneska dostanu na letiště, rychle klesá. Najednou na mě ukáže řidič, pán za mnou mě chytne za boky, a do autobusu mě nemilosrdně procpe. Ponořím se do masy těl uvnitř, nemám se čeho držet, konečně se rozjíždíme. Neexistuje nic jako zastávky, nedá se dýchat, oblečení se mi lepí na kůži. Když se nervózně začnu ptát na letiště, spolucestující mě ujistí, že se o to postarají. Za chvíli začnou mlátit do utrženého kusu plechu nad dveřmi a křičet na řidiče. Ten odbočí – a zastaví přímo pár kroků od odbavovací haly. Týpek vedle mě se ze široka usměje. „Thank you for visiting Marrakech madame, come back again!“ A já mu potvrdím, že se do týhle krásný a komplikovaný země určitě vrátím – i když jsem tuhle africkou love story rozhodně nečekala.

🛌 Riad Thalge. Dražší ubytování v historickém centru. Vyhovoval nám hezký pokoj, výborná snídaně a hlavně svatý klid. Doporučuju využít možnosti nechat si od nich domluvit taxík. Šance, že na letišti seženete něco levnějšího, je malá. Navíc hrozí, že vás nedovezou až přímo k Riadu, a budete vydaní napospas všudypřítomným nahaněčům a podvodníkům (ale o tom víc níže).

🥗 Marocká kuchyně je skvělá. Měla jsem obavy, že neseženu nic bez masa, ale opak byl pravdou. Tajinu i další skvělý jídla jsem ochutnala hned v prvním podniku, který zmiňuju. Celkově doporučuju udělat si pořádnou rešerši a nenechat se nachytat na předražené jídlo ve špatném podniku.

  • Sahara Marocain: Jedli jsme tu každý večer. Šéfkuchař je srdcař a navíc má zkušenosti
  • Broc The Kasbah: Vegetariánská restaurace západního stylu, vyzkoušela jsem tu burger a poke bowl, spokojenost. Jen si tu nedávejte ledový kafe.
  • Naranj: Sem si zajděte na oběd. Za pár euro mají wrap s hranolkami v libanonském stylu.
  • Le Labi African: Skvělá východoafrická, Alex doporučuje kuře s arašídovým máslem. Bohužel nemají vege možnosti kromě salátu.
  • Magic Coffee: Můj objev z posledního dne. Za pár korun tam mají domácí kořeněnou kávu a skvělé plněné placky ve vege i masové verzi.

🍸 V Maroku se alkohol shání těžko, ale kultuře mocktailů při západu slunce se dá propadnout snadno. Doporučuju podnik Shtatto.

Nevynechat:

  • Muzeum fotografie: skvělá exkurze do historie Maroka, a navíc je na střeše moc fajn kavárna
  • Jardin Majorelle a muzeum YSL: vstupenky si kupte online předem, nejlíp na ráno, kdy tam snad nebude tolik lidí
  • Women’s Museum Marrakech: už jen kvůli fajn terase, kde si můžete dát kafe a v klidu pracovat
  • Le Jardin Secret: oáza klidu v samém centru, vstup je docela drahý, ale dá se tam strávit pár klidných hodin procházkami a čtením
  • Hamám: tradiční turecká koupel a masáž za super cenu je highlight celýho pobytu. Šla jsem do Les Bains D’Orient, mezi procedurama jsem ležela na terase, pila čaj a jedla sušenky.

A na co si dát pozor:

  • Nefotit se s opicemi a kobrami na Jemaa el-Fna (proč si přečtěte třeba tady). Celkově si myslím, že hlavní náměstí vůbec vidět nepotřebujete (a už vůbec ne v noci, jak běžně doporučují bedekry). Přehlídka podvodů, agresivních navaděčů a kapsářů.
  • Na podvodníky. Těch je tu bohužel hodně. Určitě si předem nastudujte nejčastější taktiky, například tady nebo tady. Kamarádi mi psali spoustu hororových příběhů z Marrakéše, a tak jsem přesvědčená, že se nám dovolená povedla hlavně díky tomu, že jsme na tohle byli dobře připravení. Viděli jsme několik situací, kdy se turisti nechali někam dovést navaděči (často to jsou malé, roztomilé děti) a nejen že neskončili tam, kde potřebovali, ale ještě se museli hádat o peníze.